10 dram, które realistycznie portretują relacje damsko-męskie
Top 10

10 dram, które realistycznie portretują relacje damsko-męskie

Koreańskie romanse pełne są uroczych scen, wywołujących „motylki w brzuchu”. Często mamy w nich do czynienia z nieprawdopodobnymi wydarzeniami, takimi jak przeznaczenie, łączące dwójkę głównych bohaterów, dziecięcą pierwszą miłość, która po latach wychodzi na jaw bądź innego rodzaju sposobności, czynione po to, by pokazać nam, iż główna para stworzona jest, by być razem. Jednak istnieją również takie produkcje, które nie boją się ukazywać realiów w związku. Wiele prawdziwych par mogłoby się zidentyfikować z problemami występującymi w owych serialach. Nie są pozbawione one słodkich, jak i gorzkich momentów. Przedstawiam wam 10 dram, które realistycznie portretują relacje damsko-męskie.

1. Fight for My Way

Fight for my way

Ta urocza, choć niepozbawiona realiów produkcja, ukazywała problemy z wchodzeniem w dorosłość. Głównymi bohaterami serialu była grupa przyjaciół: Ko Dong Man, Choi Ae Ra, Kim Joo Man oraz Baek Seol Hee. Ta pierwsza dwójka, znająca się prawie całe życie, wiecznie kłócąca się ze sobą oraz brutalnie szczera, dopiero po kilkunastu latach stworzyła prawdziwy związek. Nawet po tej wielkiej w znaczeniu decyzji, nie zmieniła się w ogóle i dalej się ze sobą sprzeczała. Podwaliną ich relacji było zaufanie do siebie nawzajem i pewność, że zawsze mogą na siebie liczyć. Żadne głupie nieporozumienia nie mogły ich ze sobą poważnie poróżnić.

Fight for my way

Druga para – Kim Joo Man oraz Baek Seol Hee, ujęła widzów, sportretowaniem sześcioletniego związku. Pokazano ich początek, zmagania z codziennością oraz kryzys w długotrwałej relacji. Doskonale ukazano, iż oboje zajęci pracą, poświęcając siebie dla tej drugiej osoby, coraz mniej ze sobą rozmawiali oraz spędzali ze sobą czasu. Nie chcę zdradzać czy tej dwójce udało się przezwyciężyć trudności czy jednak doszło do rozstania. Tutaj najlepiej przekonać się samemu.

Fight for my way

2. Age of Youth

Age of youth

Ta drama jest absolutnym mistrzostwem, jeśli chodzi o portretowanie silnych relacji między kobietami. Wcale to jednak nie oznacza, że nie skupia się też na ukazywaniu relacji damsko-męskich. Historia opowiada o pięciu kobietach, mających dwadzieścia kilka lat i w większości będących na studiach. Naturalne jest to, iż wiążą się oni ze swoimi kolegami, ale wcale to nie oznacza, że będą oni ich partnerami na zawsze. Dla bohaterek romans nie jest najważniejszy, nie jest najistotniejszym celem w życiu. Powiedziałabym, że na przykładzie tych dziewczyn ukazano blaski i cienie związku. Może być on uroczy, wspierający, opiekuńczy, partnerski, ale też zazdrosny, dominujący, wkraczający na twoją przestrzeń osobistą. Trzeba wiedzieć, kiedy należy powiedzieć dosyć.

Age of youth

3. Cheese in the trap

Cheese in the trap

Kolejny przykład dramy dziejącej się na studiach, która wiele czasu antenowego poświęciła na pokazaniu widzom realiów zdobywania edukacji w Korei Południowej. Można też powiedzieć, iż jest to historia o młodej kobiecie, dojrzewającej i radzącej sobie z codziennymi przeszkodami. Bardzo ważnym wątkiem w serialu była relacja między Hong Seol, a Yoo Jungiem. Mieli oni ze sobą świetną chemię. Reakcje, jakie wykazywały postacie były naturalne.

Drama przedstawiała związek ludzi, którzy z początku nie za bardzo się lubili, ale z powodu wzrastającego zainteresowania sobą, postanowili się umawiać. Jung i Seol ukazują parę, której nie można odmówić braku uczucia, a mimo tego, ich związek do łatwych nie należy. W jakimś aspekcie są do siebie podobni, a zarazem diametralnie różni. Oboje są introwertykami, inteligentni oraz pracowici. Dzieli ich postrzeganie świata – Jung widzi wszystko w czarno-białych barwach, a Seol wykazuje się zdecydowanie większą empatią.

Cheese in the trap

4. Oh Hae Young Again

Oh hae young again

Kolejną pozycją w zestawieniu zajmuje perełka z 2016 roku. Głównymi bohaterami byli Park Do Kyung i Oh Hae Young. Protagonista został porzucony przez swoją narzeczoną i z tego powodu nadal bardzo cierpiał, był oziębły i najchętniej trzymał się z dala od wszystkich. Hae Young również doświadczyła bólu rozstania, ale udawała, iż wszystko jest w porządku. Po nim było widać, że cierpi, po niej nie, gdyż przybierała maskę dla otoczenia. Oboje musieli nauczyć się na nowo budować relacje. Ich związek, mimo wątku fantasy, był bardzo przyziemny. Wiele osób mogłoby zobaczyć siebie w postaciach występujących w tej dramie i utożsamić się z problemami, z którymi musieli się zmierzyć główni bohaterowie. Być może to stało się przyczyną popularności tej produkcji.

Oh hae young again

5. Because This Is My First Life

Because this is my first life

Ta skromna i inteligentna komedia romantyczna skupia się na trzech parach. W każdej z nich poruszono inny problem, z którym mogą się zmagać trzydziestolatkowie. Yoon Ji Ho i Nam Se Hee, z całkowicie przyziemnych powodów, postanawiają zostać współlokatorami, a potem z racji problemów, jakie wywołała ich decyzja, decydują się zawrzeć kontrakt i się pobrać. Dla obojga ten wybór jest korzystny. Ona, mimo ukończenia świetnej uczelni, nie ma ciekawych perspektyw i nie stać ją na zakup domu, a wspólne mieszkanie z bratem, jego żoną i rodzicami, nie wchodzi w grę. On chce spłacić jak najszybciej hipotekę, a w dodatku jego matka próbuje cały czas go z kimś zeswatać. Nie łączy ich żadne romantyczne uczucie, kiedy biorą ślub. Miłość przyjdzie później.

Because this is my first life

Druga para: Woo Soo Ji i Ma Sang Goo reprezentują bardziej współczesny typ związku. Kobieta należy do wyzwolonych osób i nie boi się zaspokajać swoich potrzeb seksualnych, zwodząc facetów. Nie pragnie ona być czyjąś żoną, a jej marzeniem jest być swoim szefem. Po spędzeniu razem nocy, zakochuje się w niej Sang Goo – przyjaciel Se Hee i stara się zdobyć jej uczucie.

Because this is my first life

Ostatnia para portretuje związek z długoletnim stażem. Yang Ho Rang i Shim Won Seok spotykają się już od dłuższego czasu, dlatego dziewczyna oczekuje oświadczyn od swojego chłopaka. Chce być przede wszystkim żoną i matką. Tymczasem jej ukochany myśli o swojej karierze i nie chce jeszcze brać ślubu.

Because this is my first life

6. I Need Romance

I need romance 3

Trylogia scenarzystki Jung Hyun Jung była przełomowa jak na swoje czasy i inspirowała się, (zwłaszcza pierwsza część), „Seksem w wielkim mieście”. Trudno odmówić jej realizmu, bowiem potrafiła pokazać, bez upiększeń, dziesięcioletni toksyczny związek ludzi, którzy zrywają, po czym wracają do siebie. Nie mogą bez siebie żyć, bo mimo swoich wad, tylko oni są w stanie je zaakceptować. Myślę, iż wśród kręgu naszych przyjaciół znajdziemy przykłady osób, które przeżyły podobne doświadczenia.

I need romance

Druga część opowiada o przyjaciołach z dzieciństwa. Ich matki kupiły wspólnie dom, a dzieci w liceum zaczęli się ze sobą spotykać. Potem jednak Joo Yeol Mae i Yoon Seok Hyun wdali się ze sobą w kłótnię i się rozstali. Dalej jednak ze sobą mieszkają i można powiedzieć, iż są w bardzo zażyłych relacjach. Oboje coś do siebie czują, ale nie chcą za bardzo zmieniać obecnego status quo. Drama dość odważnie odsłaniała uczucia bohaterów. Być może ktoś z was też nie może zapomnieć o sympatii z przeszłości. Dla takich osób ten serial będzie idealny.

I need romance 2

W trzeciej części skupiono się na romansie kobiety z młodszym mężczyzną. Shin Joo Yeon ma około trzydzieści lat i nie wdaje się w poważne relacje. Po rozczarowaniach, jakie nabyła w kilku związkach, mówi wszystkim, że rozstania już ją nie ranią. Główna bohaterka jest bardzo prawdziwą postacią, której doświadczenia mogą być odbiciem przeżyć prawdziwych osób. Wiele z nas, ma na koncie nieudane relacje i boi się angażować ponownie, by znowu nie zostać zranionym. Tak jak Joo Yeon marzy o wielkim uczuciu, ale w życiu by się do tego nie przyznał.

I need romance 3

7. Discovery of romance

Discovery of romance

Ta niezależna komedia romantyczna autorstwa Jung Hyun Jung zaskakuje już od samego początku, pozwalając nam poznać uczucia i myśli bohaterów w danym momencie. Chodzi mi o to, iż zastosowano w niej unikalny koncept wywiadów z bohaterami. Z każdą postacią łatwo nam się utożsamić, bowiem posiada ona tyle wad, co człowiek w rzeczywistości. Drama ukazuje świetnie czym jest prawdziwa miłość. Robi to jednak w sposób pozbawiony jakichś cukierkowych momentów, melodramatycznych wyznań czy zwrotów akcji rodem z kiczowatej telenoweli.

Discovery of romance

Główna bohaterka jest w stałym związku z chirurgiem plastycznym, po czym spotyka swoją dawną miłość, z którą rozstała się w przykrych okolicznościach. Łączyło ją z nim wyjątkowe uczucie o którym trudno było jej zapomnieć. Drama jest pełna bolesnych momentów. Pokazuje, że praca nad związkiem nie zawsze jest łatwa i przyjemna. Lecz jeśli więź między zakochanymi jest naprawdę nieprzeciętna, to chyba jednak warto zaryzykować i tak szybko się nie poddawać.

Discovery of romance

8. My Name Is Kim Sam Soon

My name is kim sam soon

Kim Sam Soon, główna bohaterka serialu, jest taka jak my. Ma wiele zmartwień, chce schudnąć, straciła pracę, czuje się staro. Dodatkowo odkrywa, iż ukochany ją zdradza. Przemyślenia bohaterki na temat miłości są sensowne i praktyczne. To taka koreańska Bridget Jones, która nie ma szczęścia do mężczyzn, ale jest dowcipna, umie walczyć o swoje i zmaga się z tysiącem rozterek.

Relacja głównych bohaterów nie zaczęła się najlepiej. Z początku bardzo się nie lubili, ale potem zakochali się w sobie. Ta produkcja ma w sobie wiele ciepła i potrafiłaby podnieść na duchu najbardziej pesymistyczną osobę. Dzięki niej człowiek jest w stanie uwierzyć, że istnieje prawdziwa miłość.

My name is kim sam soon

9. Incarnation of Jealousy

Incarnation of jealousy

Drama charakteryzująca się ekscentrycznymi postaciami, uczuciowym trójkątem miłosnym oraz wątkiem choroby, podczas seansu, skradła mi serce. Główni bohaterowie to Pyo Na Ri i Lee Hwa Shin. Ona żywiła do niego nieodwzajemnione uczucie przez trzy lata, a on ją ignorował. Kiedy daje sobie w końcu z nim spokój, spotyka przyjaciela protagonisty i tamten się w niej zakochuje. Na wieść o tym Hwa Shin nie może sobie poradzić z zazdrością.

Przez 24 odcinki produkcja ukazuje skomplikowane powiązania między bohaterami, tworząc przeróżne trójkąty miłosne. Nie skręca jednak w stronę absurdu, a bohaterowie choć nieco dziwaczni, są jak najbardziej realistyczni. Serial stara się pokazać, że gdybyśmy znaleźli się w podobnej sytuacji, w której mamy osobę dbającą o nas, ale której my sami nie zauważamy, to pamiętajmy, iż ten moment nie trwa wiecznie. Ten człowiek nie będzie czekał na nas w nieskończoność. Nie zróbmy tego samego błędu co Lee Hwa Shin, który tak naprawdę spostrzegł dobroć i lojalność Pyo Na Ri, kiedy było już za późno, by wyznać jej co czuje. Przez to główny bohater przeżywał katusze, ponieważ osoba, którą kochał, była z jego przyjacielem.

Incarnation of jealousy

10. Worlds Within

Worlds within

Głównymi bohaterami są Jeong Ji Oh i Ju Jun Young. Oboje pracują w tym samym miejscu, ale teraz nie mają ze sobą najlepszych relacji. Spowodowane jest to ich wcześniejszym związkiem, którego końcem było rozstanie. Widać, iż coś ciągle do siebie czują, dlatego postanawiają do siebie wrócić. Ukrywają jednak łączące ich uczucie przed współpracownikami.

Drama przesiąknięta jest realizmem. Opowiada o ludziach i ich codziennych perypetiach. Związek łączący głównych bohaterów nie uznalibyśmy za bajkowy, raczej normalny, taki jaki spotykalibyśmy u zwykłych par. Protagoniści czują się ze sobą naturalnie. Nie boją się okazywać sobie uczuć. To, co najbardziej przyciąga w tej produkcji to dialogi. Scenarzystka, za pomocą swoich bohaterów, przekazała poglądy na różne sprawy, z którymi możemy się zgadzać bądź nie.

Worlds within - realistycznie portretują relacje damsko-męskie, fight, life, age, romance

Bardzo lubię oglądać dramy z którymi mogę się utożsamiać. Moja więź z bohaterami jest wtedy jeszcze większa. Takie produkcje zostają mi długo w pamięci. Do dzisiaj, mimo upływu kilku lat, byłam w stanie, bez przypominania, odtworzyć sobie w głowie większość scen. W tym zestawieniu skupiłam się na serialach, które realistycznie portretowały związki. Jest to taki typ produkcji w której nie potrzeba wymyślnych zwrotów akcji, by przyciągnąć uwagę widza. O ich sukcesie stanowią świetne dialogi.

Zapraszam do komentowania i podawania swoich przykładów dram, których więzi łączące bohaterów, przypominają wam o waszych relacjach.


14 komentarzy

Hej! Miło mi was powitać na moim blogu. Dopiero zaczynam, ale z przyjemnością podyskutuję z wami na przeróżne tematy.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: